Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPAIH stawia na elektromobilność

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2018-05-15 10:54:32
elektromobilność, motoryzacja, pojazdy elektryczne, baterie do samochodów elektrycznych, projekty inwestycyjne, biz, paih, polska agencja inwestycji i handlu, singapur, niemcy, chiny, korea południowa, turcja, usa, japonia, portugalia

- Z racji na rosnące zainteresowanie Polską wśród firm działających w branży pojazdów elektrycznych, w 2018 roku postanowiliśmy wyodrębnić kategorię "elektromobilność" z grupy wszystkich projektów obsługiwanych przez PAIH - mówi Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH ds. inwestycji zagranicznych.

W ciągu roku o 1,6 mld euro zwiększyła się wartość portfela aktywnych projektów inwestycyjnych typu BIZ obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). Obecnie Agencja wspiera 182 inwestycje z całego świata warte łącznie 6,5 mld euro, które wygenerować mogą ponad 48 tys. miejsc pracy. W portfolio PAIH pojawiły się projekty m.in. z Singapuru, wcześniej niegoszczącego w zestawieniach Agencji. Dodatkowo, rośnie grupa inwestycji z segmentu elektromobilności. W maju ta grupa projektów stała się sektorowym liderem portfela projektów inwestycyjnych obsługiwanych przez PAIH.

 

Majowy portfel inwestycji wspieranych przez PAIH:

  • o 1,659 mld euro większy r/r stan portfela aktywnych projektów BIZ
  • na scenę wchodzą nowi gracze: Singapur (4 projekty, w tym BSS/IT, FMCG), a Portugalia powraca po 10 latach (3 projekty: dominuje motoryzacja)
  • Elektromobilność to owa kategoria wyodrębniona z projektów BIZ zostaje sektorowym liderem portfela aktywnych projektów PAIH: 1,250 mld euro
  • Niemcy i Chiny potrajają wartość portfela w ciągu roku

 

Zarówno w maju 2017 roku, jak i w 2018 roku PAIH obsługiwała ponad 180 projektów inwestycyjnych typu BIZ. Jednak w skali roku wartość tego portfela urosła aż o 1,659 mld euro. Za wzrosty odpowiadają między innymi firmy niemieckie, których łączna wartość inwestycji wspieranych przez Agencję zwiększyła się trzykrotnie rok do roku - z 560,5 mln euro do aż 1,5 mld euro. O dużym skoku wartości można mówić również w przypadku Chin. Rok temu Państwo Środka realizowało przy pomocy Agencji 6 projektów wartych w sumie ponad 421 mln euro. Dziś jest to aż 12 inwestycji o łącznej wartości 1,326 mld euro. Dwukrotnie większym portfelem w rok może pochwalić się także Korea Południowa, która prowadzi teraz w Agencji 6 projektów o całkowitej wartości 232,6 mln euro (w maju 2017 r. było to 7 inwestycji za 125 mln euro). Również Turcja podwoiła swoje zaangażowanie - z 3 do 6 projektów, dziś szacowanych w całości na 99,9 mln euro. Warto dodać, że dominującą grupę inwestorów znad Bosforu stanowią firmy motoryzacyjne.

 

 

Majowe dane PAIH pokazują, że miejsca na podium narodowych liderów BIZ w ciągu roku zostały obronione: najwięcej inwestycji prowadzą kolejno: USA (57 projekty o łącznej wartość 1,055 mld euro), Niemcy (25 projektów) oraz Japonia (13 projektów o łącznej wartości 609,7 mln euro).

 

Na uwagę zasługują przede wszystkim kraje, których projekty w 2018 roku po raz pierwszy weszły do obsługi Agencji. Tak jest w przypadku Singapuru, z którego pochodzą 4 inwestycje o łącznej wartości 15 mln euro, m.in. z sektora BSS/IT i FMCG. Do PAIH, po dziesięciu latach, wracają również inwestorzy z Portugalii. Obecnie firmy z tego kraju prowadzą w Agencji 3 inwestycje - głównie motoryzacyjne (łączna wartość 30 mln, 300 planowanych miejsc pracy).

 

 

- Pojawienie się inwestycji singapurskich w portfelu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu jest bezpośrednią konsekwencją intensywnej pracy Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Singapurze. Na przykładzie singapurskim widać, że sprawdza się wybrany przez nas model dwutorowego wsparcia biznesu. Grupa polskich innowatorów, której pomogliśmy wejść na rynek azjatyckiej Doliny Krzemowej stale rośnie, jednocześnie skutecznie zachęcamy lokalny biznes do realizacji przedsięwzięć w Polsce - mówi Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH ds. inwestycji zagranicznych. Singapurskie biuro PAIH wspiera w debiucie na tamtejszym rynku m.in. polską firmę Nuadu, działającą w obszarze edu-tech. Ostatnio pomogło sfinalizować azjatyckie projekty dwóm innowatorom z sektora fin-tech: Igoria Trade oraz Finanteq.

 

 

Nowe trendy widać nie tylko wśród krajów - inwestorów, ale i przyglądając się segmentom gospodarki, w których działają zagraniczne firmy w Polsce. Zdaniem Krzysztofa Sengera, po zeszłorocznym wejściu do naszego kraju producenta baterii do samochodów elektrycznych, koreańskiego giganta LG Chem, można już mówić nie tylko o efekcie kuli śniegowej, ale i o pojawieniu się nowej kategorii inwestycji na rynku polskim. - Z racji na rosnące zainteresowanie Polską wśród firm działających w branży pojazdów elektrycznych, w 2018 roku postanowiliśmy wyodrębnić kategorię „elektromobilność” z grupy wszystkich projektów obsługiwanych przez PAIH. To inwestycje ze styku motoryzacji, sektora chemicznego oraz elektronicznego, związane z produkcją samochodów elektrycznych, jak również innych typów pojazdów - tłumaczy wiceszef PAIH. - Projekty z kategorii „elektromobilność” są sektorowym liderem portfela PAIH. Ich łączna wartość wynosi 1,250 mld euro, a potencjalne zatrudnienie, które mogą wygenerować sięga 3,7 tys. miejsc pracy - dodaje Senger.

 

 

Pod względem liczby projektów liderami sektorowymi wśród inwestycji wspieranych przez PAIH są nowoczesne usługi dla biznesu (w tym projekty typu usług wspólnych, IT oraz BPO). Agencja prowadzi 57 projektów typu BSS o łącznej wartości 157,65 mln euro. Drugie miejsce na podium zajmuje motoryzacja (33 projekty o łącznej wartości 744,2 mln euro), a trzecie sektor badań i rozwoju (17 projektów o łącznej wartości 10,8 mln euro).

 

Od początku 2018 roku PAIH zakończyła realizację 16 projektów inwestycyjnych wartych w sumie ponad 300 mln euro. (PAIH)