W dniach 26 lutego - 3 marca na lotnisku Avalon odbyły się targi Australian International Airshow i Aerospace & Defense Exposition. Przy wsparciu australijskich agencji rządowych i szeregu podmiotów z branży cywilnej, organizatorzy targów zaprosili do udziału w wydarzeniu międzynarodowych liderów w zakresie pozyskiwania sprzętu obronnego, cywilnego transportu lotniczego, kontroli ruchu lotniczego, lotnictwa pasażerskiego, lotnictwa komercyjnego i technologii lotnictwa, ze szczególnym naciskiem na Azję i region Pacyfiku.
Pokazy lotnicze podczas targów
Pokazy lotnicze towarzyszące wydarzeniu przyciągają nie tylko osoby związane zawodowo z branżą lotniczą. Stanowią one uzupełnienie dla rozmów i spotkań biznesowych. Są również interesującym elementem dla zwiedzających z okolicznych miast. Dzięki temu targi cieszą się popularnością również wśród rodzin z dziećmi, które być może w przyszłości zwiążą się z lotnictwem.
Podczas Australian International Airshow Avalon 2019 Polska Agencja Inwestycji i Handlu zorganizowała polskie stoisko narodowe, które służyło promocji polskiego sektora części lotniczych na arenie międzynarodowej. Polskim firmom zaproponowaliśmy darmowe formy promocji m.in. poprzez dystrybucję materiałów informacyjnych czy wyświetlanie filmów promocyjnych.
W tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego już po raz drugi zorganizował misję przedsiębiorców sektora lotniczego na australijskie targi. Polskie firmy korzystały z przestrzeni stoiska narodowego. W misji uczestniczyło osiem firm z Doliny Lotniczej. Wiceprezes Doliny Lotniczej, Marek Bujny, podpisał podczas targów Deklarację Współpracy z Australian Defence Alliance - kluczowym klastrem sektora lotniczo - obronnego z australijskiego stanu Victoria, w którym jest położone Avalon. Daje to duże nadzieje na dalszą efektywną współpracę obydwu regionów.
Podpisanie porozumienia pomiędzy Doliną Lotniczą a Australian Defence Alliance
Na polskim stoisku 27 lutego, o godz. 11:00 zorganizowano konferencję prasową. Podczas konferencji ekspert branżowy, Adrian Huta, przedstawił informacje dotyczące potencjału polskiego przemysłu lotniczego. W ciągu trwania całych targów każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się więcej o potencjale polskiego przemysłu lotniczego i uzyskać informacje o ofercie naszych krajowych producentów części lotniczych, powiązanych produktów i usług z tego sektora właśnie od eksperta branżowego. W ocenie Adriana Huty: "Po raz kolejny targi AVALON 2019 okazały się dynamiczną platformą interakcji między przemysłem cywilnym i obronnym, rządem, środowiskiem akademickim. Jako międzynarodowa ekspozycja przemysłu lotniczego, Australijskie Międzynarodowe Targi Lotnicze AVALON 2019 były rekordowymi pod względem liczby wystawców i dni targowych, z wieloma ważnymi ogłoszeniami branżowymi i znaczącym udziałem międzynarodowych OEMs."
Ekspert branży lotniczej - Adrian Huta - udziela wywiadu
Polskie stoisko informacyjno-promocyjne odwiedzili polscy dyplomaci: Michał Kołodziejski (Ambasador RP w Canberze), George Johnem Łuk-Kozika (Honorowy Konsul Generalny RP w Melbourne) i Rafał Jarosz (Radca Ekonomiczny Ambasady RP w Canberze), którzy spotkali się z polskimi przedsiębiorcami obecnymi na targach.
Wizyta dyplomatów na stoisku PAIH
Jak podkreślił Adrian Huta: "Razem z polskimi przedsiębiorcami, przedstawiciele Doliny Lotniczej i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, uczestniczyli w spotkaniach biznesowych zorganizowanych przez Ambasadę Australii. Polski przemysł miał okazję zaprezentować się jako nowoczesne i dynamiczne przedsiębiorstwa oferujące doskonałe możliwości rozwoju i perspektywiczny partner dla przemysłu lotniczego w Australii. Jestem przekonany, że dzięki uczestnictwu w targach i rozmowom z potencjalnymi kontrahentami zagranicznymi, zaowocują one w przyszłości wymiernymi korzyściami dla polskiego rynku części lotniczych."
Spotkanie polskich przedsiębiorców z dyplomatami
Polskie stoisko narodowe na targach Avalon 2019 zostało zorganizowane przez PAIH w ramach realizacji programu promocji branży części samochodowych i lotniczych w ramach poddziałania 3.3.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.